کد خبر: ۵۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۵ ۱۰:۳۷
یک عکاس گفت: من همیشه سعی کرده‌ام هنگام عکاسی، ایده و فکر داشته باشم، چون عکس بازنمود ایده‌ من از طریق تصویر است.یک عکاس گفت: من همیشه سعی کرده‌ام هنگام عکاسی، ایده و فکر داشته باشم، چون عکس بازنمود ایده‌ من از طریق تصویر است.


به گزارش ایسنا، هشت عکس از مرتضی امین‌الرعایایی در جشنواره بین‌المللی آمریکا ۲۰۱۶ در بخش‌های فتوژورنالیسم و سفر پذیرفته شدند؛ او عکاسی خبری را نیز دنبال می‌کند و علاقه‌اش به گفته‌ خودش، عکاسی مستند اجتماعی است.
این عکاس در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: فتوژورنالیسم در واقع روایت خبر به‌وسیله دوربین عکاسی است و وظیفه عکاس، روایت خبر و اتفاق است تا مخاطب و مردمی که غایب هستند از موضوع مطلع شوند. در این ژانر از عکاسی، عکاس قضاوت نمی‌کند و وظیفه او این است که اتفاق یا حادثه را به‌درستی و همان‌گونه که رخ داده، برای مخاطب و مردم شرح دهد.
امین‌الرعایایی بیان کرد: پنج عکس پذیرفته‌شده‌ من در بخش فتوژورنالیسم تابع همین تعریف است و این نکات در آن‌ها رعایت شده است.
او درباره عکس‌هایش که در جشنواره‌ بین‌المللی آمریکا در بخش سفر و فتوژونالیسم پذیرفته شدند، توضیح داد: تعریف انجمن عکاسی آمریکا از عکس سفر، عکسی است که احساسی از یک زمان یا مکان، تصویر یک سرزمین، مردم آن یا یک فرهنگ در حالت طبیعی آن‌ را نشان دهد و محدودیت جغرافیایی نیز نداشته باشد. همچنین تعریف انجمن عکاسی آمریکا از عکس فتوژورنالیسم شامل تک عکس یا مجموعه عکس است که باید دارای ارزش خبری و تأثیر احساسی باشد. نکته‌ دیگر این‌که ارزش خبری عکس باید نسبت به ارزش بصری آن غالب باشد.
این عکاس درباره‌ علاقه و تخصص‌اش و همچنین نوع برخوردش با سوژه، گفت: علاقه و تخصص من در عکاسی مستند اجتماعی است. عکاسی مستند اجتماعی در واقع ثبت مردم در محیط طبیعی آن‌ها است. من همیشه سعی کرده‌ام در حین فرآیند عکاسی، ایده و فکر داشته باشم، البته گاهی هم اتفاق افتاده که به‌صورت تصادفی با سوژه مواجه شده‌ام.
وی ادامه داد: چند وقت پیش به‌مناسبت روز محیط‌بان، زندگی یک محیط‌بان به نام حمید جوانبخت را در قالب یک گزارش تصویری روایت کردم. این موضوع روی من خیلی تأثیر گذاشت و با خودم فکر کردم که این شخص چقدر پرتلاش و فداکار است و نسبت به شغل سختی که دارد، بسیار با تعصب و دلسوزی کار می‌کند. من حدود دو شبانه‌روز با او بودم و از زندگی‌اش عکاسی کردم.
امین‌الرعایایی افزود: چند روز بعد از آن متوجه شدم که او به‌عنوان محیط‌بان برتر استان خراسان رضوی انتخاب شد و من بسیار خوشحال شدم که بالاخره کارهای صادقانه و ایثارگرانه‌اش الگو شده و تداخل این دو موضوع برایم بسیار مغتنم بود.
به گزارش ایسنا، چندی پیش عکس مرتضی امین‌الرعایایی، عکاس نیشابوری در جشنواره‌ بین‌المللی شهرداری «بویوک چک مج» ترکیه نیز پذیرفته شد. او مدرس عکاسی است و تا کنون سابقه دبیری و داوری در چند جشنواره را داشته است. مدال برنز در بخش فوتوژورنالیسم جشنواره بین‌المللی عکس ۲۰۱۶ رویای بالکان صربستان، روبان افتخار UPI در بخش سفر جشنواره بین‌المللی عکس ۲۰۱۶ رویای بالکان صربستان، مقام اول نخستین جشنواره هلال و رسانه و دریافت تندیس "کبوتر صلح" در بخش تک عکس در سال ۱۳۹۲ و ... از جمله افتخارهای او است.
انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: