کد خبر: ۵۶۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ ۲۱:۵۶
مراسم مذهبی زرتشتیان به مدت پنج روز در زیارتگاه پیر نارکی مهریز در استان یزد با برگزاري آیین‌هاي خاصی برگزار مي‌شود.


به گزارش ايسنا،  "پیر نارکی" نام یکی از قدیمی‌ترین زیارتگاه‌های زرتشتیان ایران است که براساس باورهای مختلف پيروان اين آئين، پناهگاهی برای زربانو(نازبانو) از شاهزادگان یزد و عروس پادشاه پارس در زمان حمله تازیان به ایران بوده است.


به همين مناسبت نيز هر ساله در روزهاي گرم مردادماه شاهد حضور زرتشتیان ایراني و خارجي در دامنه کوه پیرنارکی در 58 کیلومتری شهر یزد و برگزاري آيين‌هاي مذهبي آنان که شامل اوستاخوانی، یزشن‌خوانی و شادمانی است،‌ هستيم.


"جمشید پیروزمند" رئیس انجمن زرتشتیان تفت و مسئول برگزاري اين مراسم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا - منطقه یزد، در اين رابطه تصريح كرد: مراسم پیرنارکی از جمله آيین‌های عبادی و فرهنگی زرتشتیان است که با حضور زرتشتیان سراسر جهان در محل کوه پیرنارکی از توابع شهرستان مهریز در استان یزد برگزار می‌شود.


وی آيین "سدره پوشی" و برگزاری جشنواره آموزشی فرهنگی را از جمله برنامه‌های مذهبي در اين زيارتگاه خواند و بیان کرد: زرتشتیان از يازدهم مردادماه و به مدت پنج روز در اين زيارتگاه حضور يافته و به زیارت و نیایش و برنامه‌هاي آييني مذكور می‌پردازند.


پيروزمند در مورد مراسم سدره‌پوشی از آيین هاي‌ پیرنارکی نيز گفت: جشن سدره‌پوشي براي كودكان 9 تا 15 ساله‌ي معتقد به دين زرتشت برپا می‌شود و در ان ضمن اوستا‌خواني توسط يكي از موبدان، كمربندي به نام "کُشتی" به کمر اين كودكان بسته خواهد شد تا از آن پس، تمام مسئولیت‌های دینی و فرهنگی آئین زرتشت را برعهده گیرند.


وي در پایان با اشاره به این که امسال سی‌امین سالگرد جشنواره آموزشی و فرهنگی زرتشتیان در محل پیر نارکی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: هدف از اين جشنواره، تجلیل از نخبگان علمی و فرهنگی زرتشتی و تشویق جوانان به کسب علم و معارف دینی است.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: