کد خبر: ۵۴۶۲
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۵ ۱۸:۱۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
مراسم سنتی 'ˈدوست، دوست' و 'ˈپیراهن مراد' ویژه شب و روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان همچنان در میان کویرنشینان استان یزد برگزار می شود.


به گزارش ایرنا ، آیین'ˈدوست ،دوست، علی دوست 'ˈ بر اساس خرده فرهنگ دیر پا درشامگاه بیست و ششم ماه رمضان پس از تاریکی هوا بوسیله خردسالان این خطه آغاز و تا نیمه های شب ادامه می یابد. 
جمعی از کودکان و نوجوانان بصورت گروه های کوچک در محله های خود به در منازل رفته و با قرائت اشعار و مطالب موزون درخواست کمک می کنند. 
این افراد که بعضا حتی صورت خود را نیز پوشانده اند به در هر منزلی که رسیدند با خواندن ˈ'دوست دوست ، دوست علی - امام اول علیˈ' و یا ' ˈاین خونه شربت و قنده ، امام علی درش را نبنده '، 'یا من درویشم, کلاه ریشم تا نگیرم رد نمی شم تقاضای کمک می کنند. 
مردم استان دارالعباده یزد معتقدند که این رسم پس از شهادت مولا علی و به یاد ایشان و کمک هایی که آن حضرت به یتیمان کوفه داشتند برگزار می شود. 
همچنین براساس اعتقادات ، کسانی که به مراسم 'ˈدوست دوست علی دوست' ˈمی روند چیزهایی که هرصاحبخانه به آنها می دهد به عنوان تبرک به مال خود اضافه و در طول سال از آن برای برکت زندگی استفاده می کنند. 
مردم مومن یزد با عشق و ارادت خاصی که به ائمه اطهار (ع) و مولای متقیان دارند از شب های قبل از بیست و هفتم ماه مبارک رمضان با خریدن شیرینی، نبات، آبنبات، نخود ، خرما و سایر مواد خوردنی مناسب آماده پذیرایی از برگزار کنندگان این آیین می شوند. 
در برخی از خانواده های یزدی مرسوم است که برای برآورده شدن حوائج شرعی خود وجه نقد تهیه و به عنوان برکت به میهمانان تقدیم می کنند. 
این مراسم، خاص گروه نونهالان و نوجوانان دختر و پسر نیست بلکه در برخی از مناطق استان خانم های خانه دار هم چند نفری با هم به در منازل همسایه ها رفته و سنت را بجا می آورند. 
عده ای از مردم این استان عقیده دارند که برگزاری این مراسم علاوه بر زنده نگه داشتن یاد و خاطره مولای متقیان حضرت علی (ع) موجب نزدیکی دل ها و ترویج یتیم نوازی و ترحم دیگران در سطح جامعه نیز می شود. 
آنان اجرای چنین مراسمی را که مخصوص دیار دارالعباده یزد است نشان دهنده فرهنگ خدا محوری و عشق و ارادت خالصانه به ائمه اطهار (ع) قلمداد می کنند. 

آیین 'پیراهن مراد' 

برگزاری آیین' ˈپیراهن مراد'ˈ از دیگر رسوم مردم استان یزد در روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان است که در پاره ای از نقاط این خطه بر پا می شود. 
در این مراسم زنان در صحن' ˈمسجد جامع' شهر و تکیه تاریخی 'ˈامیر چقماق یزد' ˈبرای گرفتن حاجت جمع شده و پارچه هایی که به همین منظور آماده شده را قبل از نماز ظهر در قالب لباسی دوخته و به فرد حاجتمند هدیه می کنند. 
'ˈحلقه مراد و نان بیست و هفتمی' از دیگر رسوم مردم این استان است که در روز بیست هفتم ماه رمضان انجام می شود. 
استان یزد با یک میلیون و 70 هزار نفر جمعیت در مرکز جغرافیای کشور قرار دارد.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
سیناا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
0
1
سلام علیکم.
من خودم مفتخرم که یک یزدی هستم :
من از سنّ خردسالی ام عبور کرده ام ولی لذّتی که حضور در این مراسم دارد را حاضر نیستم از دست بدهم. اتّفاقاً دیشب که شب بیست و هفتم بود در این مراسم شرکت کردم به همراه چندتن از کودکان و حتّی نوجوانان همّ سنّ خودم و خیلی هم خوش گذشت.
ان شاء الله این رسم در مناطق دیگر هم جا بیفتد تا لذّت این کمک کردن و کمک شدن را بقیه هم تجربه کنند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: