کد خبر: ۵۱۷۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۰۱
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با اشاره به استفاده روزافزون از تبلت ها و آیپدها بویژه توسط کودکان و نوجوانان گفت: ضرورت دارد تا خانواده ها نسبت به استفاده صحیح از این تکنولوژیها، موارد ایمنی ساده را به فرزندان آموزش داده و مراقب باشند تا سیستم های موجود وسیله سوءاستفاده مجرمان نشود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ علیرضا آذردرخش افزود: ضرورت دارد تا خانواده ها نسبت به تصویر برداری کودکان از نزدیکان، خانه و خانواده خود نکاتی را به فرزندان گوشزد کنند.
وی با بیان اینکه مجرمان می توانند با نفوذ در این سیستم ها کنترل دوربین و یا حافظه این سیستم ها تصاویر ذخیره شده را به سرقت برده و یا تصویر برداری کنند، ادامه داد: از این رو باید به کودکان آموزش داد تا در استفاده از اینترنت و دانلود برخی نکات ساده ایمنی را رعایت کنند، ضمن آنکه حتما آنتی ویروس سیستم ها به روز باشد.
آذردرخش گفت: یکی از نکاتی که با آن می توان امنیت لازم را برای جلوگیری از اینگونه سوءاستفاده های احتمالی فراهم ساخت، ارائه آموزش های لازم به فرزندان است که تصویربرداری خود را محدود کنند و حتی می توان جلوی دوربین تبلت ها یا آیپدها را چسب زد و نگذاشت فرزندان به راحتی از افراد و محیط خانه به عنوان حریم خصوصی عکس برداری و در حافظ سیستم نگهداری کنند. ضمن آنکه اگر بد افزارهای جاسوسی نیز به سیستم نفوذ کرد دیگر توان تصویر برداری از محیط پیرامون را ندارد.
رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ادامه داد: شاهد پرونده ای در این خصوص در پلیس فتا هستیم که عکس های خصوصی قربانی از سیستم تبلت فرزند وی (تصویر برداری بدون اطلاع والدین و در فضای خصوصی خانواده توسط فرزند انجام شده است) به سرقت رفته و حتی توسط بدافزارها از محیط منزل آنها تصویر برداری شده است.
آذردرخش افزود: از این حتما خانواده ها هنگام استفاده کودکان از تبلت و آیپد و حتی گوشی های هوشمند مراقب باشند و به کودکان خود توصیه های لازم را ارائه دهند.
وی با بیان اینکه سیستم های تبلت و آیپدی که در اختیار فرزندان است به راحتی میان دوستان دست به دست می شود، گفت: ضرورت دارد حتما برای حافظه این سیستم ها مخصوصا در قسمت های نگهداری اطلاعات مهم و شخصی رمزگذاری شود تا دسترسی به این قسمت ها محدود باشد و هر فردی نتواند به گالری تبلت دسترسی داشته باشد.
آذردرخش با اشاره به آدرس سایت و ایمیل پلیس فتا، آن را دریچه ارتباطی با شهروندان خواند و افزود: پلیس فتا از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری گزارش کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: